Jedenáctý ročník studentské přednáškové konference NeruDny je tady!
3. a 4. března se Gymnázium Jana Nerudy opět přemění na ohnisko nadupaných přednášek, workshopů, výstav, jídla, a hlavně dobré nálady!
Tématem letošních NeruDnů je pomoc a všechny verze tohoto slova jako pomoct, moct, moc… A i letos přijde na naše gymnázium velké množství zajímavých hostů a osobností, se kterými se budete moct hlouběji ponořit do širokého spektra oborů. Program přednášek bude doplněn workshopy, tematickou výzdobou tříd nebo třeba kavárnou, kde si každý najde něco k zakousnutí.
Na tohle všechno, a ještě mnohem víc, se můžete těšit už 3. a 4. března na NeruDnech 2023!
Veškeré aktuality najdete na fb události akce: https://facebook.com/events/s/nerudny-2023/2229355927243654/
Rozvoj technologie a umělá inteligence, téma které se stává čím dál více aktuální. Jak velkou má vůbec MOC? Přestavuje pro lidstvo hrozbu či POMOC? To jsou otázky, které zazní na přednášce Tomáše Studeníka, radikálního inovátora a city hackera. Své zkušenosti nasbíral na nejlepších univerzitách světa, jako jsou Cambridge i Oxford. Současně pracuje se studenty na inovační maratonech CEE Hacks, kde společně řeší problémy udržitelnosti, přes zdravotnictví až po sociální sféry. Přijďte si rozšířit i Vy své obzory v umělé inteligenci!
Filosof Tomáš Koblížek se jako doktor na Filosofickém ústavu AVČR zaměřuje především na filosofii jazyka a umění, částečně se ale věnuje i dějinám filosofie. V jedné z jeho hlavních publikacích, v knize La consience interne de la langue, se Tomáš Koblížek začal zabývat také etickými otázkami spojenými s jazykem – například otázkou, jak může řeč ubližovat či jak chápat jazykovou agresivitu. Na NeruDnech se ve své přednášce zaměří právě na hatespeech a svobodu slova v současné analytické filozofii, ale také na to, jakou MOC jazyk v našich životech má.
Czeched substance jsou harm reduction program zaměřující se na snižování rizik užívání psychoaktivních látek. V žádném případě nepropagují ani neprodávají drogy, o čemž se budete moci přesvědčit i na jejich interaktivní přednášce. Přesvědčí Vás ale i o tom, že drogy nad Vámi mohou velmi rychle mít velkou MOC a nadvládu, ze které si lze POMOCT.
Adéla Šimková je doktorantka ÚOCHB a členka skupiny Jana Konvalinky, jež se zabývá identifikací a charakterizací nádorových onemocnění pomocí kombinace chemie, biologie a biochemie. Adéla Šimková se ale také věnuje popularizaci vědy. Ve svém bloku Vám vysvětlí, jaká je POMOC léků našemu organismu a jaká je jejich funkce v našem těle, ale dotkne se i problematiky „věda a Internet”.
Marie Boková i Lada Brůnová mají každá za sebou různé zkušenosti. Marie se vydala cestou tvorby umění, keramiky a porcelánu, které studuje na UMPRUM. Lada pomáhala budovat projekty, pracovala pro Loono, Elpidu či Donio. Obě dvě je však spojuje zkušenost s mentální anorexií a jinými poruchami příjmu potravy, o kterých se rozhodly veřejně mluvit. Lada proto společně s psychoterapeutkou Terezou Makovou založila 3pe , online místo pro všechny, kdo si ke svému tělu chtějí vybudovat kladný vztah, Marie přidává na Instagram @_bokovka příspěvky, kde popisuje svou zkušenost. Společně se na své přednášce zaměří na tuto tematiku poruch příjmu potravy. Pokusí se také ale lépe přiblížit, do jaké míry jsou naše těla v MOCI algoritmů.
Herečka Národního divadla, Jindřiška Dudziaková, vystudovala GJN a následně činoherní herectví na DAMU. Se spolužáky založila soubor Divadlo MASO, kde se angažuje jako scénaristka, je rovněž členkou souboru Pomezí, kde také uvádí své projekty. Na NeruDny si Jindřiška Dudziaková @jin_dris připravila “MOCT: Vyprávět svůj příběh”.
Jiří Ježek je bývalý profesionální cyklista, má na kontě 6 paralympijských medailí, 6 titulů mistra světa, nebo třeba účast v časovce Tour de France. Dnes, po ukončení kariéry, se sportu věnuje i nadále, zároveň svých zkušeností a pozice používá i pro motivaci jiných ke sportu. V jeho bloku můžete očekávat nadšení pro sport, hlavně cyklistiku. Zároveň se, jako paralympijský sportovec, zaměří na to, jaká POMOC se mu dostala po autonehodě, či jak lze i jinak ve sportu POMOCT.
Plukovník gšt. Ivo Zelinka v současné době pracuje v Kanceláři náčelníka Generálního štábu Armády České republiky jako vedoucí oddělení komunikace s veřejností GŠ AČR. Před pozicí na oddělení komunikace byl členem 43. výsadkového pluku, má za sebou mise v Afghánistánu či v Kosovu. Na NeruDnech ve svém rozhovoru zmíní, jakou má armáda MOC a zda ji lze proměnit i v POMOC.